Slide 1
Slide 2
Slide 3
Slide 4
Slide 5
Slide 6
Slide 7
Slide 8
Slide 9
Slide 10
Slide 11

Bloguri

Deschideți paginile cu bloguri din acest submeniu

Braţele de aer

  Bratele de aer ale clipei duse…      Despărțirea dintre elevii clasei a VIII-a C de la Școala gimnazială nr. 5 din Râmnicu Vâlcea, și profesori. Totul într-o prezentare de excepție a doamnei profesoare Carmen Sima.    

Calendar școlar

     

Expoziția din viscerele degradării umane

Mă trezesc greu din coşmarul în ale cărui nisipuri  mişcătoare am alunecat nopţi de-a rândul, după ce vara am lucrat ca ghid într-un muzeu. Timp de o lună le-am prezentat oaspeţilor exponatele unei galerii de artă modernă ce pleda împotriva degradării vieţii omului contemporan. Simt încă prin toţi porii mirosul înfiorător al deşeurilor expuse pe …

Întâmplare din viața unei profesoare

Stătea neclintită, în fotoliu, cu gândul pierdut în noianul amintirilor, cu privirea goală, puțin tristă. Chipuri șterse și figuri bine conturate se perindau prin fața ochilor ei. Afară cobora înserarea și prin geamul puțin aburit, abia se zărea, în depărtare, pădurea. Peste pădure se ridica ceața, asemenea unui fum cenușiu, creând impresia că norii întind …

Pseudoraport

    O altă  imagine a școlii, prezentată de  doamna profesor Carmen Sima: Puteți descărca și/sau vizualiza prezentarea sa de excepție cu click pe imaginea de mai jos:

Trandafirul

Trandafirii nu mint

    Pentru că a venit din nou timpul lor, ne putem pune întrebări:    Cum ar fi o felicitare simplă, cu mulţi trandafiri, pentru prietenii noștri?     Pentru felicitare, un click, pe trandafir.     Nicio floare nu a fost mai mult cântată decât trandafirul, simbol al dragostei şi fericirii. Impresionează, producând emoţii …

Apele luminii

             Mi-am spălat mersul în apa luminii, în cărările bătrâne pictate pe luciul mării şi am alergat zi şi noapte urmărind seară de seară apele lunii, mugurii întunericului ce se uscau încet ca nişte trandafiri.        Aş fi putut sta aşa la nesfârşit, să contemplu şi să pătrund în şoaptele tainice, misterioase …

Caligrafia sufletului

                                  Caligrafia sufletului             Număr stele de gheaţă …       Aleg un număr par, le cobor în microuniversul meu real şi formez litere fluide ce se leagă în cuvinte confuze, într-o ceremonie impecabilă a zăpezii. „A nins toată noaptea. Sufletul meu ar fi dorit, poate, să se simtă trist – dar nu …

Împăcare cu toate

Împăcare cu toate                                                       Îmi lipesc urechea de Univers                                                     Și îi ascult cu interes                                                     Imensitatea                                                     Cufundată în adânc.                                                     Cu a pielii sensibilitate                                                     Îi simt vibrațiile.                                                     Mi-arunc privirile în infinit                                                     Și îi simt                                                     Plusul și minusul nesfârșit.                                                     Îmi vâr picioarele în pământ                                                     Până la glezne …

Realitate pură

                                                                                                                                  Știința nu-i apă                                                                  Nici substanță                                                                  Dar adapă.                                                                  Pe cel însetat de speranță                                                                  Știința nu-i pâine                                                                  Nici legume, …

Întoarcerea

                                  “Trebuie să fac această călătorie…” Era inutil să opresc gândul, să-l închid în mintea mea, trebuia să mă întorc ACOLO unde învăţasem să respect toate misterele vieţii şi unde am înţeles că toţi ne naştem pentru a avea o misiune pe pământ. …

Alter ego

                   Ca educator,în fața unei clase de elevi, transmiți nu numai cunoștințe științifice, ci și emoții, sentimente. Elevii văd în tine un model de comportare, de ținută estetică, un model de viață. Adeseori ei descifrează în noi și modul de viață pe care il avem dincolo de ușa sălii de clasă, în funcție …

blog în versuri

Amintirile unei dăscălițe                                                                     După război,                                                      Multe lipsuri și nevoi,                                                      Școlile puține erau slab dotate                                                      Puține cadre didactice cu studii înalte                                                      Dar se învăța carte                                                      În școli amenajate,                                                      În case de oameni binevoitori,                                                      De știință de carte iubitori                                                      Funcționa atunci …

Dan, un vâlcean

    Ca orice emigrant, am inceput in 2003 cursuri intensive de franceză (cours de francisation) la colegiul Saint-Laurent (http://www.cegep-st-laurent.qc.ca/formation-adultes/accueil/) unde am avut surpriza să fim in clasă mai mulți români, chinezi, arabi,etc.,; a fost primul contact cu învățământul din Quebec. A fost si o ocazie să socializăm, să ne facem contacte si prietenii printre …


Prezentare realizata pentru dumneavoastra de: Corina & Bogdan Simeanu

Folosim și cookies din motivele menționate pe pagina -> Politica de confidențialitate X

WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien